PRZECHOWYWANIE WARZYW STRĄCZKOWYCH
Warzywa strączkowe można przechowywać długo, nie tracąc nic na ich wartości pod warunkiem, że będziemy pamiętać o tym aby były zamknięte w szczelnych pojemnikach, w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Czym dłużej będziemy je przechowywać, tym stają się bardziej suche, co też przyczynia się do dłuższego czasu ich gotowania.
Sucha fasola, groch cały i ciecierzyca wymagają wcześniejszego namoczenia ponieważ ich skóra z łatwością nie absorbuje wody.
Na każdą 1 filiżankę ( 250ml) warzyw strączkowych, powinniśmy przewidzieć do moczenia 3 filiżanki ( 750ml) wody.
Cały groch może być moczony przez 1-2 godzin. Fasola, ciecierzyca wymaga dłuższego moczenia, najlepiej przez 8 godzin lub można ją pozostawić na całą noc.
Zawsze pozbądź się wody z moczenia poprzez umieszczenie nasion warzyw strączkowych na sitku i dokładne ich wypłukanie. Ta czynność uwolni węglowodany i cukry, które powodują gazy.
Upewnij się, że Twój garnek, w którym będą gotowane warzywa strączkowe jest wystarczająco duży, ponieważ podwoją lub potroją swoją objętość podczas gotowania.
Aby uniknąć tworzącej się piany na wierzchu dodaj 1 łyżeczkę ( 5ml) oleju do gotującej się wody.
Przyprawy takie jak: czosnek, cebula lub zioła mogą być dodawane podczas gotowania.
Zawsze gotuj warzywa strączkowe powoli, ponieważ gotowanie zbyt szybkie może uszkodzić powłokę ziaren.
Czas gotowania warzyw strączkowych zależy od wielu czynników, począwszy od „wieku” ziaren, twardości wody, w której jest gotowana etc. Zamiarem jest gotowanie warzyw strączkowych do ich miękkości.
Poniżej przybliżony czas gotowania poszczególnych warzyw strączkowych
Pomidory, ocet, lub inne kwaśne składniki powinny być unikane do momentu, aż warzywa będą miękkie, gdyż kwaśne składniki spowalniają proces gotowania.
Niektóre przepisy wskazują sodę oczyszczoną, jako składnik, który przyczynia się do skrócenia czasu gotowania warzyw strączkowych, w szczególności, gdy mamy twardą wodę. Soda oczyszczona zwiększa absorbcję wody ale niszczy tiaminę, ważną witaminę z grupy B, którą można znaleźć właśnie w ziarnach warzyw strączkowych. Soda oczyszczona może również powodować, że tekstura warzyw strączkowych będzie zbyt miękka, o niepożądanym efekcie. Dlatego też używanie sody oczyszczonej, jako środek pomocniczy w gotowaniu warzyw strączkowych nie jest rekomendowany.